KAMUDA MI ÇALIŞMALI ÖZEL SEKTÖRDE Mİ

Ziya ÖZPOLAT S.M.Mali Müşavir & Bağımsız Denetçi


     Devletten İş ALLAH dan Sağlık,

     Kişilerin tercihleri ve yaşamdan beklentileri farklı farklıdır. Üstelik de, yaşam koşullarının şekli ve iş seçimi çoğu kere kişinin kendi tercihleri yönünde gelişmeyebilir. Bu nedenle kişinin kamu sektöründe çalışmayı tercih etmesi veya etmemesi çoğu kez kendi elinde olmayabilir, kendini hangi alanda bulursa orada çalışmaya devam eder. Bazen de kendi isteği ile kamu sektöründe çalışmayı ister veya istemez. Kamu sektörünün yanı sıra, özel sektör, kendi işini kurmak veya askeriyede çalışmak da kişilerin tercihleri arasında olmaktadır. Kişilerin hangi sektörde çalışacağını tercih etmesinde; sektörlerin artı ve eksileri, kişinin idealleri, değişen ekonomik, politik ve sosyal ortamların etkileri vardır.

Kamu sektöründe işe girmek aslında çok kolay değil. İşsizliğin oranlarının her gün daha da arttığı ülkemizde binlerce kişinin girdiği KPSS sınavında yüksek puan almak gerekli ve sonrasında da bir çok iş alımında mülakat yapılmaktadır. Mülakatın olduğu her yerde ise hatırı sayılır tanıdık bulmak zorunluluğu vardır.

Kamu sektöründe çalışmak neden tercih edilmez sorusuna cevap aramadan önce neden tercih edilire bakmak lazım. Öncelikle devlet dairesinde bir iş olsun, maaşımı devlet versin, hayatım garantide olsun mantığı hakim olan kişilerin tercihi kamu sektörü yönünde olmaktadır. Giriş saati belli, çıkış saati belli, yıllık izin tarihin belli, emeklilik tarihi belli, ay sonunda alacağın ücret belli; yani her şey önceden bilinen bir çalışma hayatı, birde çalıştığın yerde amirlerin de iyi geçinebiliyorsan sende rahatı olmaz. Yani, bürokrasiden hoşlanan için ve her şeyin önceden belli olan, programlı yaşamı sevenler için kamu sektörü ideal bir iş alanı olmaktadır.

Her şeyin önceden belli olduğu kamu sektörü her şeyden önce heyecansız bir çalışma alanı olmaktadır. Kamu sektöründe çalışan, ancak bulunduğu yere sığmamaya başlayan bir çok çalışanın, çok güzel şartlarla özel sektöre geçtiği bilinen bir gerçektir. Kamu sektöründe çalışmanın verdiği en büyük zarar, insanın pasif karaktere geçiş yapması olmaktadır. Aynı pozisyonda çalışan herkesin aynı maaşı alması nedeniyle, az çalışanla çok çalışan arasında bir farkın olmaması, yada yetenekli olmakla olmamak arasında bir farkın olmaması nedeniyle, yan masa çalışmıyor, ben neden çalışayım anlayışının hüküm sürmesi, insanın pasif, hantal ve düşünemeyen bir hale gelmesine neden olmaktadır. Kamu sektöründe çalışmam diyenlerin en temel nedenleri buradan kaynaklanmaktadır. Kamuda çalışmak iş öncelikli bir çalışma şeklidir. İşini yaptığında hiçbir sorun yaşamazsın. Ancak, yapılan işin veya hizmetin kalitesi çok da önemli değildir. Bu nedenle sadece iş yapmak isteyenler kamuyu tercih eder ama yaptığı işi kaliteli yapmak isteyenler tercihini başka sektöre kaydırır. Gençlerin kendilerindeki cevheri fark edip, bürokrasiye bağlı kalmadan, dört köşe kalıplar içinde olmadan, yeteneklerini ortaya koymak ve buna paralel kazanç sağlamak arzuları yine kamu sektöründe çalışmayı tercih etmeme nedenlerinin başında gelmektedir.

Kamu sektöründe çalışmayı tercih etmeme nedenlerinden birisi de, kendi işini kurmak düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Babadan kalma veya kendi imkanlarıyla kurduğu işletmelerde çalışarak, aktif bir çalışma ortamında olmak ve bu anlamda kazançlar elde etmek düşüncesinde olanlar da yine kamu sektöründe çalışmaya sıcak bakmamaktadır. 

Kayseri’ de yetenekli olmayanlar okutulur devlette işe girer, yetenekli olanlar da kendi işini yapar diye bir laf vardır ki, aslında bizim konumuzu da özetlemektedir.

Kayseri, 23.06.2014